Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
Kraków, Zamoyskiego 100
www.sosw2.pl




Zbieramy zużyte baterie

Galeria

->->->GALERIA



W roku szkolnym 2003/2004 przystąpiliśmy do Programu Szkolnego zaproponowanego przez 5 największych producentów baterii ”REBA” ORGANIZACJA ODZYSKU S.A.

Konkurs polegał na tym, że szkoły, zobowiązywały się do systematycznej, comiesięcznej zbiórki zużytych baterii, spółka natomiast gwarantowała ich odbiór, dostarczanie pojemników oraz jako nagrodę dla najlepszej szkoły - komputer.

Z czasem wprowadzono zasadę 1kg baterii = 1 punkt, za określoną liczbę punktów można było wybrać nagrodę z katalogu. Początkowo ilość oddawanych baterii nie była duża, jednak, gdy uczniowie przekonali się, że zawsze dostaną za oddane baterie lizaka, bądź cukierka ze szkolnego sklepiku (patronującego zbiórce), a na koniec roku najlepsi ciekawe nagrody – od REBY i Dyrekcji Ośrodka, zaczęli przynosić coraz więcej.

Myślę, że systematyczna gazetka ścienna, podawane na bieżąco wyniki zbiórek, informacje o ekologicznej wartości konkursu spowodowały duże zainteresowanie nim rodziców uczniów.

Wielu z nich szukało źródeł pozyskiwania zużytych baterii, angażowało swoich bliskich, dopingowało dzieci do zbiórki. W akcję od samego początku włączyli się nauczyciele, widnieją na listach obok uczniów i to głównie im zawdzięczamy fakt, ze w ciągu 7 lat udziału w konkursie zebraliśmy blisko 6 ton baterii. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że konkurs będzie nam towarzyszył kilka lat. Jest to jeden z najlepiej przygotowanych i konsekwentnie realizowanych programów szkolnych z jakim zetknęłam się w swojej pracy w szkole.

W trakcie siedmiu lat systematycznej zbiórki baterii „REBA” nigdy nie zawiodła. Strona internetowa zawsze jest aktualna, formularze zgłoszeniowe przyjmowane, zużyte baterie odbierane a nagrody za punkty dostarczane szybko i zgodnie z regulaminem.

Ponieważ otrzymaliśmy z katalogu nagród już prawie wszystko co nas interesowało, pracownicy Spółki potrafią nam dostarczyć produkty zamienne, jak np. tusze do drukarek, kredki, pędzle itp.

Nasze pisma i prośby nigdy nie pozostają bez odpowiedzi, a należy dodać, że w programie uczestniczy około 10000 szkół. Co jest najcenniejszą wartością tego konkursu? Nie nagrody, które otrzymuje placówka (np. monitory L.G, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, aparat cyfrowy, itp.), owszem nagrody dla dzieci, bo zapewne nie każde dziecko, które w konkursie zdobyło MP-3 dostałoby ją od rodziców.

Najcenniejsze jest to, że nasi uczniowie wiedzą, że zużytych baterii nie wyrzucamy do kosza na śmieci, znają termin ekologia, recykling, zdrowe środowisko. Uczą się empatii, przystępując np. do akcji REBY - pomocy spalonej szkole w Laskach, czy pomocy szkołom, które ucierpiały w czasie powodzi bez protestu oddawali swoje punkty poszkodowanym.

We wrześniu i październiku tego roku oddaliśmy już 184 kg baterii, już bez lizaków i cukierków. Prawie codziennie ktoś przynosi baterie i cieszą zarówno te wzięte ze studia fotograficznego, sklepu, firmy, jak i te 2 paluszki, które zamiast do śmieci trafiają do naszego pojemnika.

Kraków, 21.11.11

Opiekun programu Aleksandra Sulka-Dąbrowska




RELACJA Z 2013 ROKU

(c) SOSW2 Kraków 2006 - 2024

wykonanie: YELLOWTEAM.PL